Zobacz wszystkie aktualności
Czytanie wierszy pod choinką

Czytanie wierszy pod choinką

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach oraz Myślenicka Grupa Literacka "Tilia" zapraszają na czytanie wierszy pod choinką oraz promocję najnowszego tomiku  ... czytaj całość

WYSTAWA Drogi do niepodległości

WYSTAWA Drogi do niepodległości

Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach zaprasza na wystawę wydawnictw podziemnych ze zbiorów Marka Oramusa DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI 12 XII godz. 17.00 czytaj całość

Złóż życzenia Polsce - podsumowanie

Złóż życzenia Polsce - podsumowanie

Zakończyliśmy akcję "Złóż życzenia Polsce". Dziękujemy za mocny odzew. Liczne kartki, przysłane przez dorosłych i dzieci, drogą mailową i tradycyjną prezentujemy na naszej ... czytaj całość

Bibliotecon

Bibliotecon

W ramach projektu "Nasza Fantastyczna Biblioteka" w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Kruczka w Myślenicach odbył się BIBLIOTECON, organizowany we współpracy z Myślenickim ... czytaj całość

Nowe książki w naszej Bibliotece
Recenzje

Recenzje

Tomasz Dziki
Miejska Biblioteka Publiczna

                                             Sędzia. Sędzia z SS
Czarna, ponura okładka, podzielona przez grafika na dwie części. Granicę stanowi tytuł książki. Wytłoczono go czcionką udającą tą z dawnej maszyny do pisania.
Na górze zdjęcie człowieka na tle ceglanego muru. Mundur, który nosi wszystko zmienia. Bez niego: pogodny, zamyślony człowiek. Z lekkim uśmiechem na twarzy wpatruje się w nie określoną dal. Mundur - SS. 
Na dole panorama bramy prowadzącej do bocznicy kolejowej obozu w Auschwitz. Zdjęcie, które zna cały świat.
To świat i czas Konrada Morgena. Sędziego SS.
****
Książkę wydało wydawnictwo Replika. Specjalizuje się w książkach historycznych, przede wszystkim (jeśli wręcz nie głównie) dotyczących okresu II wojny światowej. Większość z nich to relacje z „drugiej” niemieckiej linii frontu. Dorobek edytorski ma nie dość, że spory to jeszcze intrygujący. W biblioteczne półki zdołało się bowiem „wstrzelić” z rzeczami - przez wzgląd na poruszaną tematykę - unikatowymi. W dodatku wydanymi wyjątkowo starannie i typograficznym smakiem.
Historia Konrada Morgena jest ciekawa, dla osób pasjonujących się historią II Wojny Światowej - bardzo ciekawa. Na swój sposób też niezwykła. To oficer SS i prawnik. Za jego sprawą pod wojenne (niemieckie) sądy trafiło wielu oprawców z obozów koncentracyjnych. Dlaczego? Bo… znęcali się nad więźniami. Mordowali. Torturowali. Za to jednak karał również powojenny Trybunał z Norymbergi. Dla Morgana też byli przestępcami, ale dlatego, że czyniąc to pozbawili III Rzeszę cennej siły roboczej.
Autor (holenderski historyk) całą swą opowieść oparł na dawnych źródłach - wspomnieniach dygnitarzy, niemieckich opracowaniach historycznych i zachowanych dokumentach archiwalnych.

Tomasz Dziki / Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach
===================================================

                                                                                             Księżyc z PEWEX-u?
Czemu nie! W PRL-owskiej, „dolarowej” sieci sklepów można było kupić niemal wszystko: mieszkanie, samochód, papierosy. Wśród klientów zdarzali się więc i tacy, którzy (zwykle w pijanym widzie) zauroczeni bogactwem półek, prosili w nim o azyl. Dla szeregowego obywatela był niedostępnym sybolem luksusu.
Książka to zbiór anegdot i relacji - niekiedy - wręcz reporterskich. Całość dokumentuje bibliografia, czytelnik ciekaw detali łatwo zatem dotrze do zapisków z dawnej prasy.
Tytułowy Pewex to tylko powracający motyw książki. Pretekst. Sposobność do opisu dramatycznego w gruncie rzeczy dysonansu pomiędzy zgrzebnym dniem przeciętnego obywatela, a dolarową bajką elit.
***
Przyjdź i wypożycz! Aleksandra Boćkowska: Księżyc z PEWEX-u. Wydawnictwo Czarne 2017. ISBN: 978-83-8049-569-2

Tomasz Dziki
==========================================================

                                         Wołyń z perspektywy naukowca
Czytanie książki naukowej może być pasjonujące? Przypisy, bibliografia, odsyłacze, mapy… Zwykle to wszystko nie zwiastuje przyjemnej i łatwej lektury. W tym przypadku utrudnia ją jeszcze temat: historia Wołynia.
Tą książkę należy jednak wziąć do ręki. Przede wszystkim dlatego, że porządkując, rejestr zdarzeń utrwalony w społecznej świadomości, wzbogaca go o (nieznany, czasem i zapominany) społeczny kontekst sytuacyjny.
Mimo „naukowych obciążeń” książkę dobrze się czyta. To zasługa i pióra autora, i kompozycji dzieła opartej na wspomnieniach uczestników zdarzeń, dawnych dokumentach oraz naukowym komentarzu autora. Relację uzupełnia zaś obszerny zbiór zdjęć, fotogramów i map. Poszukującym nie pełnego obrazu tragedii wołyńskiej, a wybranego jej wycinka, geograficznego lub chronologicznego, pomocą służyć będą starannie przygotowane indeksy.

Grzegorz Motyka: Od rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła. Kraków, Wydawnictwo Literackie. ISBN: 9788308045763

Tomasz Dziki===========================================================


                                         Neurologia i edytorstwo
Ważną częścią myślenickiej książnicy jest Czytelnia Naukowa. Jeden z ostatnich jej nabytków to „Neurobiologia wieku rozwojowego”. Obecność książki docenią studenci. To pewne. Merytorycznej strony podręcznika nie oceniam. Szatę graficzną i projekt edytorski - owszem. Czytelnika mogą razić zbyt małe marginesy i czcionka raczej niewygodna w czytaniu. Zakładam jednak (bo Wydawnictwo Lekarskie PZWL to przecież marka sama w sobie), że warstwa merytoryczna rekompensuje typograficzne niedostatki. Te zresztą - przeglądając półki Czytelni - dziś, w wszelkich wydawnictwach naukowych, są wyjątkiem od reguły.
Co zaś dotyczy bibliotecznych półek, przede wszystkim tych z Czytelni Naukowej, to zachęcam do spaceru pomiędzy nimi: uczniów, studentów i w ogóle wszystkich pozytywnie uwikłanych w kształcenie ustawiczne. A jeszcze mocniej namawiam do zgłaszania tutejszym bibliotekarzom potrzeb czytelniczych. Znając je mogą oni spełniać czytelnicze marzenia. Naukowe - także!

Barbara Steinborn: Neurologia wieku rozwojowego. Wydawnictwo Lekarskie PZWL. Warszawa 2017.

Tomasz Dziki


============================================================


Wawel: centrum (nie)zmyślonego świata
Waga tomu zapowiada solidną lekturę. To nie jest rzecz na jeden wieczór. I ten intrygujący dopisek z okładki - „przypomina dzieła Jasienicy”. Podobny duch i podobny zamysł: szczypta zmyślonej fabuły i spora garść faktów historycznych. Witamy zatem w Krakowie, witamy na Wawelu. Jest rok 1526, nadciąga ponury listopad.
Przestrzeń książkowych zdarzeń to Wawel, dla ówczesnych krakowian centrum świata: miejsce na karierę, szansa na dobry zarobek, gwarancja dostatniego życia. Jednak zamek, a bardziej jeszcze jego okolice, to także scena mrocznych wydarzeń. Niektóre z nich zapiszą się w kronikach. I w książce trzymanej właśnie w rękach.
Fabuły: losów (zmyślonej) Dosi i królewskiej córki Katarzyny (prawdziwej, proszę sięgnąć do podręczników!) nie sposób streścić. To 800 stron tekstu. Zakończenia zaś opowiedzieć nie wypada.
Książka do przeczytania. Zdecydowanie. Dociekliwym polecam wpisanie scenerii przywołanej na jej kartach we współczesny plan miasta. Choćby ten z Map Google. Uda się?

***
Brzezińska Anna: Córki Wawelu. Wydawnictwo Literackie

Tomasz Dziki, Miejska Biblioteka Publiczna
====================================================================

                                            Niewidzialna strona miasta
Każde miasto ma swe tajemnice: podziemia, nawiedzone domy, zapomniane podwórka. W przypadku Londynu jest to bardziej jeszcze skomplikowane. Od lat i sukcesywnie, buduje się tu bowiem, podziemną, niewiedzialną właśnie, „warstwę” aglomeracji. Poprzecinaną współczesnymi tunelami metra i wypełnioną historycznymi katakumbami.
Londyńskie podziemia to nie tylko system szybkiego transportu. W przeszłości były bowiem miejsce schronienia, pochówku (tak, to właśnie te zapomnine katakumby), a XVII wiecznej biedocie dawały nawet i dach na głowę. Dziś tworzą unikatowy, mistyczny wręcz, obszar (rozciągnięty i w czasie, i przestrzeni) rządzący się swoimi prawami.
„Nieznany Londyn pod stopami” nie jest przewodnikiem. Szkoda, prawda? Mając taki w ręku, i latarkę też, a przede wszystkim sporo odwagi można by wybrać się w niezwykłą podróż. W ręku trzymamy opis. Rzetelny i niezwykły: złożony z anegdot i popularnonaukowych analiz. Ozdobiony ilustracjami oraz rycinami prezentującymi to, co na co dzień, bywa niewidzialne.
A na koniec najważniejsze: książkę czyta się znakomicie! Lista literatury

Peter Ackroyd: Londyn podziemny. Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2015.

                                     Tomasz Dziki

==================================================================

                                    Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie
Książka to klasyczna biografia, czasem zręcznie „udająca” pamiętnik. Wrażenie to budują liczne odwołania do wspomnień Iły, przedruki fragmentów jej zapisków. Osoby pasjonujące się historią literatury i mające w pamięci tytułową bohaterkę (choć by ze szkoły) będę więc zachwyceni. Powodów zaś ku temu będą mieli sporo.
Przede wszystkim rozmiar woluminu zapowiada długą lekturę. W dodatku ciekawą. Wykorzystanie, przez autorkę, ogromnej kolekcji materiałów źródłowych: zdjęć, rycin wypisków z pamiętników, ułatwia bowiem przeniesienie się, w wyobraźni, do magicznego okresu międzywojnia. I najważniejsze: nietuzinkowa postać, przedmiot anonsowanej tu literackiej relacji.
Iłłakowiczówna, tak jak dziś frapuje historyków, w przeszłości mocno intrygowała współczesny jej świat literacki. Interesowali się nią koledzy po piórze: Żeromski oraz Iwaszkiewicz, dla wielu wybitnych literatów epoki była doradcą i mentorem. Poetka, tłumaczka (tak, tak biegle władała angielskim, niemieckim, rosyjskim, węgierskim oraz rumuńskim) i… urzędniczka. Przez wiele lat zresztą pełniąca funkcję osobistego sekretarza Józefa Piłsudskiego.
 
Joanna Kuciel - Frydryszak: Iłła. Opowieść o Kazimierze Iłłakowiczównie

Tomasz Dziki

=======================================================================